 |
Pogranicza rzeźby
Wystawa POGRANICZE RZEŹBY zorganizowana w Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława prezentuje prace 14 artystów z województwa Śląskiego i Małopolskiego. Pogranicze województw w którym leży Chrzanów usytuowany między Krakowem a Katowicami, może być dobrym polem do obserwacji aktualnych trendów artystycznych. Na wystawie zaprezentowali swe działania artyści dojrzali, których sztuka na dobre już umiejscowiła się w świecie artystycznym. Są jednak także młodzi twórcy, działający nie tylko na płaszczyźnie jednej wybranej dziedziny plastycznej. Na ekspozycji udało pokazać się różne prace o bogatej tematyce. Poruszana jest problematyka emocji, ludzkiej egzystencji. W materii, często dosyć opornej, ukazane zostały tematy delikatne, nierzadko dotykające każdego człowieka na pewnym etapie życia. Klasyczne przedstawienia figuratywne stykają się z rzeźbami ekspresyjnymi o wymowie indywidualnej dla każdego odbiorcy. Różnorodne techniki, użyte materiały oraz otoczenie dzieła pokazują postronnemu widzowi jak szerokie spektrum możliwości artystycznych niesie rzeźba. Często jest to bowiem działanie plastyczne nie opierające się tylko na koncepcji figuratywnego przedstawienia, oddziałującego w przestrzeni. Jawią się całe projekty społeczno-artystyczne, performance oddziałujące na widza na różnych poziomach percepcji. Wystawa pokazuje zaledwie wycinek z aktualnych działań z zakresu rzeźby, może natomiast zasygnalizować pewne zjawiska artystyczne, z którymi widz może się zetknąć w swoim otoczeniu.
Prezentujemy zgłoszonych artystów oraz ich prace.
Kamela Bojarska-Gworek
Urodzona w 1984 roku w Jarosławiu. Absolwenka Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 2010 roku, gdzie studiowała rzeźbę w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Uczestniczyła w plenerach malarskich m.in. w Stuposianach -2003 rok, Lesku -2004 rok, oraz rzeźbiarskich w drewnie w Poniatowej w 2007 roku. Pracuje w różnych materiałach takich jak drewno, gips, techniki łączone. W swoich rzeźbach na równi z ich formą stawia dopełnienie jej kolorem.Odpowiednia barwa stanowi tu równie ważny środek oddziaływania na kształt, jak i na przekaz dzieła. Zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Wystawy: 2000- I nagroda w konkursie „Bliżej rodziny” pod patronatem Urzędu Miasta w Jarosławiu;
2001- pokonkursowa wystawa zbiorowa w Muzeum w Stalowej Woli pt.„Autoportret”; 2002- wyróżnienie w konkursie „Malujemy pastelami- Wyspiański i jemu podobni”; 2003- wystawa zbiorowa malarstwa „ Wyróżnione Dyplomy” Galeria Rynek 6 w Jarosławiu; 2003- wystawa zbiorowa fotografii „ Fotografia młodych” w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia w Jarosławiu; 2004- poplenerowa wystawa malarstwa w Lesku; 2007- poplenerowa wystawa rzeźby w drewnie w Poniatowej; 2010- wystawa zbiorowa „Jeden Balin- trzy światy, utalentowani mieszkańcy Balina” w filii nr 5 Biblioteki Publicznej w Chrzanowie;
Remigiusz Dulko Artysta rzeźbiarz. Urodzony w 1955 roku w Lidzbarku Warmińskim. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz plenerów malarskich. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Katowicach w 2001 roku Grand Prix Praca Roku za rzeźbę pt. „Pocałunek”. Od początku zawodowej działalności artystycznej tworzy w brązie. Projektuje i odlewa w prywatnej pracowni pod Krakowem. Na szczególną uwagę zasługują rzeźby o tematyce erotycznej, ale i sakralnej. Wykonuje zarówno pomniki, rzeźby monumentalne, jak i płaskorzeźby, statuetki, medale oraz rzeźby użytkowe czy upominkowe. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach.
Mariusz Chodorek
Urodzony w 1976 roku w Tychach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2001 roku dyplom z rzeźby w pracowni prof. Jerzego Fobera. Obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym, rzeźbą, ceramiką oraz pracą dydaktyczną z młodzieżą niesłyszącą.
Wystawy zbiorowe: 1996 Muzeum Archidiecezjalne Katowice (praca dyplomowa), 1998 Stary Zamek Żywiec, 2004 Galeria Obok Tychy, 2005 Galeria Strefart Tychy, 2006 Galeria Marchołt Katowice, 2008 Galeria Elektrownia Czeladź, - realizacje obiektów rzeźbiarskich na zamówienie, - prace w kolekcjach prywatnych, - 2009 laureat ogólnopolskiego konkursu na Pomnik-Instalację Upamiętniającą Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Czesław Dźwigaj
Urodzony 18 czerwca 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1977. Profesor nadzwyczajny, kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice na ASP. Wykładowca sztuki sakralnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, profesor Katolickiego Uniwersytetu w Rużemberok. Laureat wielu nagród m. in. Złotego Medalu i I miejsca na Biennale im. Dantego w Rawennie a także licznych konkursów rzeźbiarskich. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt pomników, m.in.: Henryka Sienkiewicza w Rzymie i Szczawnicy; Zygmunta Augusta w Augustowie; „Księgi Królów Kurkowych” w Parku Strzeleckim, „Ofiarom Ludobójstwa na Kresach Wschodnich” na Cmentarzu Rakowickim, Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Paderewskiego w Krakowie; Nikifora w Krynicy-Zdroju, Władysława Łokietka w Lipnicy Murowanej i Tarnowie; Kazimierza Wielkiego w Skawinie. Zaprojektował i zrealizował 72 pomniki Ojca Świętego Jana Pawła II – wzniesione w kraju i za granicą. Obok monumentów na uwagę zasługuje cykl rzeźb „Lęki i Nadzieje”, będący reminiscencją wydarzeń lat 80-tych, a także cykl „Via Sancta” poświęcony pamięci Jana Pawła II. Jest autorem Parku i Pomnika Tolerancji w Jerozolimie, Epitafium Cypriana K. Norwida w Katedrze na Wawelu, Stacji Drogi Krzyżowej „Golgota Beskidów”, płaskorzeźby Dawid w Betlejem – będącej darem Benedykta XVI dla Ziemi Świętej, a także blisko 50 drzwi spiżowych do świątyń oraz ponad 600 medali. Na uwagę zasługują również prace rysunkowe, wśród których najbardziej znane są cykle: „Elegie” i „Legendy Krakowa”, a także bogata twórczość poetycka (Poezje wybrane 1970-2010 oraz Dziesięć dziesiątek za 2010 rok, wydane nakładem Drukarni Narodowej w Krakowie). Część dorobku Artysty można oglądać na stałej ekspozycji w Muzeum Ziemi Wiśnickiej oraz w salach Zamku Lubomirskich w Wiśniczu. Tytuły prac:
„Lęk”, brąz lany, patynowany, wys. 41 cm, podstawa 36 x 32 cm Model pomnika I. J. Paderewskiego brąz lany, patynowany, wys. 47 cm, podstawa 57 x 38 cm
Artur Gworek
Urodzony w roku 1984 w Chrzanowie. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował rzeźbę w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Praca Dyplomowa znalazła swoje miejsce w ekspozycji parku rzeźby Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Stypendysta fundacji im. Józefa Brandta oraz fundacji im. J. T. Doren’a. Brał udział w warsztatach odlewniczych, plenerach rzeźbiarskich w kamieniu oraz plenerach malarskich. Obecnie pełni stanowisko asystenta ASP w Krakowie w pracowni brązu prof. Krzysztofa Nitscha. Prowadzi aktywność twórczą na polu rzeźby, ze szczególnym upodobaniem pracy w metalu. Zainteresowany monumentalną rzeźbą urbanistyczną. Mieszka i pracuje w Balinie. Wystawy: 2010 – zbiorowo wystawa „Jeden Balin - trzy światy, utalentowani mieszkańcy Balina” w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie; 2009 – zbiorowa wystawa rzeźby studentów i absolwentów ASP w Krakowie w kopalni „Guido” w Zabrzu; – wystawa wyróżnionych dyplomów w Pałacu Sztuki w Krakowie; – zbiorowa wystawa rzeźby i malarstwa w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie; 2008 – zbiorowa wystawa rzeźby studentów ASP w Krakowie w ogrodzie konsulatu austriackiego w Krakowie; 2006 – indywidualna wystawa rzeźby i malarstwa w holu głównym starostwa powiatowego w Chrzanowie; – indywidualna wystawa rzeźby i malarstwa w holu głównym przedszkola w Balinie; 2004 – I nagroda w konkursie „Euro Art” w galerii „Szyb Wilson” w Janowie; 2003 – II wyróżnienie w konkursie regionalnym na rzeźbę i malarstwo „Artystyczny Indeks Hestii”; – indywidualna wystawa malarstwa w galerii Miejskiego Domu Kultury w Jaworznie.
Ewa Janus Urodzona w 1964 roku w Łapanowie (woj. małopolskie). Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, kierunek „Konserwacja małych form architektonicznych – sztukatorstwo”. Dyplom z wyróżnieniem w 1984 r. W latach 1985-1986 studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W latach 1986-1991 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Stefana Borzęckiego. W 1991 roku zrealizowała dyplom pt. „Stare fotografie” wyróżniony Medalem Rektora ASP w Krakowie. W 1994 roku otrzymała roczne stypendium i odbyła staż w pracowni prof. Alfio Mongelli w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Od 1991 pracownik naukowo- dydaktyczny na macierzystej uczelni. Obecnie adiunkt z kwal. II st. , prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów II-V roku studiów oraz Pracownię Rzeźby dla studentów I roku studiów licencjackich na Wydziale Malarstwa. Członek Rady programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.. Prodziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Zajmuje się głównie małą forma rzeźbiarską, medalierstwem, rysunkiem.
Ważniejsze prezentacje: 1991 – „Wystawa prac pedagogów ASP” BWA Kraków, Bielsko-Biała; 1992 – „Wystawa najlepszych prac dyplomowych uczelni plastycznych”; – BWA Gdańsk, Gdynia – Sopot; – „Sacrum” – Międzynarodowe Biennale Sztuki Sakralnej, Muzeum Archidiecezjalne, Opole; – „X Konfrontacje Najmłodszych Artystów Krakowskich”, Myślenice, (wyróżnienie); – „Międzynarodowa Wystawa Satyrykon” – Legnica, Teatr Dramatyczny; 1993 – Konkurs na Krzyż zasługi PMK, wystawa pokonkursowa, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne za granicą, Londyn, (wyróżnienie); 1996 – „Wystawa Prac Pedagogów Wydziału Malarstwa i Rzeźby”- BWA, Zabrze,; 1997 – „Wystawa Prac Pedagogów ASP w Krakowie „– z okazji jubileuszu 150-lecia Akademii Sztuk Pięknych, Pałac Sztuki; 2000 – „Tradycja i współczesność” - Wystawa Prac Pedagogów ASP w Krakowie, Essen – Niemcy; 2002 – „Pracownia Rzeźby Prof. Józefa Sękowskiego – Jubileusz X-lecia”, Pałac Sztuki, Kraków; 2003 – „Międzynarodowa Wystawa Satyrykon” – Legnica, Teatr Dramatyczny; 2004 – Galera ARKA, Wystawa Prac Pedagogów Wydziału Rzeźby, Kraków; 2006 – Wystawa zbiorowa – Konsulat Generalny Niemiec, Kraków; 2007 – Wystawa Prac Pedagogów Wydziału Rzeźby, Kopalnia Soli w Wieliczce; 2009 – Nowi członkowie ZPAP, Kraków Galeria Pryzmat; 2009 – Salon Jesienny, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków; 2010 – „Idea, materia, przestrzeń”, Sosnowiec, Nowy Sącz, Dębica, Współczesna Rzeźba Polska- wystawa ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria „Obok”, Tychy, Współczesna Rzeźba Polska prace ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Uniwersytet Ekonomiczny, Kraków 2011 r. Wystawy indywidualne: 2000 – Galeria Klubu „Zaułek”, Kraków; 2003 – Galeria „Fort Krzesławice”, Kraków; 2005 – Galeria Hotel Elektor, Kraków; – Galeria „U Jaksy”, – Galeria MBWA, Miechów; 2006 – Salon Wystawienniczy MBWA w Nowym Sączu; – Galeria MBWA w Krynicy; – Galeria „Jatki”, MBWA w Nowym Targu; 2007 – Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży; 2008 – Galeria Kameralna, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku; 2009 – Galeria Wydziału Rzeźby ASP, Kraków.
Tomasz Koclęga Urodzony w 1968 roku w Zawierciu. Mieszka w Pyskowicach. Uprawia rzeźbę. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1993 roku. Studiował w w pracowni rysunku i malarstwa prof. Jacka Rykały oraz pracowni litografii prof. Adama Romaniuka i prof. Józefa Budki. W 1993 roku brał udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych “Inner Spaces” w Skokach, studiując formy przestrzenne w pracowni prof. Izabelli Gustowskiej. W latach 1994-1995 pracował jako asystent w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1996 - 2007 pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, później w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastycznym, gdzie prowadził zajęcia z rzeźby. Przez dziewięć lat pełnił również funkcję wicedyrektora, a przez ostatni rok pracy był dyrektorem szkoły. Aktualnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadząc zajęcia z rzeźby na wydziałach: projektowym i artystycznym oraz w Śląskiej Wyższej Szkole Informatyki w Chorzowie, na kierunku grafika, prowadząc zajęcia z modelowania form przestrzennych. Wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych, głównie śląskich miast. Do ostatnich prezentacji należą Wsłuchani na ulicy Zacisze w Katowicach, Gniazdo w Parku Słowackiego we Wrocławiu, Wieczność w CH Agora w Bytomiu, Sen na Placu Wolności w Katowicach, Gniazdo w ogrodzie Willi Caro w Gliwicach, Równowaga, na Rynku w Bytomiu, Sen w Parku Chopina w Gliwicach, Pragnienie, na dziedzińcu Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, 7 łez na Placu Teatralnym w Zabrzu, Pragnienie na Rynku w Gliwicach, Ponad na placu Kościuszki w Bytomiu. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace opublikowane zostały w ponad 35 katalogach, w licznych artykułach prasowych, telewizji i internecie. Kwartalnik artystyczny FaArt poświęcił jego sylwetce artystycznej cały numer.
Cecylia Malik
Urodzona w 1975 r. w Krakowie. 1995-2001 studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka 2002 Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla młodych twórców 2006-2007 podyplomowe studia kuratorskie na Wydziale Historii Sztuki UJ od 2007 razem z Rozalią Malik tworzy zespół Negradonna od 2007 współprowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki 2010 wspólnie z Justyną Koeke jest kuratorką projektu "Ulica Smoleńsk 22/8" Wystawy zbiorowe: 2001 Interdyscyplinarna akcja młodych Galeria sztuki współczesnej Solvay, Kraków 2002 "Promocje" ogólnopolski przegląd malarstwa młodych Galeria sztuki, Legnica 2004 "EGERIA 2004" Galeria Miejska, Ostrów Wielkopolski 2004 "Triennale Malarstwa Częstochowa 2004" Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa 2005 Wystawa laureatów "Triennale malarstwa", Instytut Polski, Sztokholm 2005 “Culture at crossing", Galeria Labirynt i Cepelia, Kraków Culture Huset, Farum, Dania 2006 Projekt Konfrontacje Kraków –Berlin ,wystawa w galerii Pryzmat ZPAP, Kraków 2006 " Młode Malarstwo Krakowskie – część 1." Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. 2006 "IV Triennale z martwą naturą", BWA, Sieradz 2007 wystawa finalistów konkursu Fundacji im Franciszki Eibisch, galeria sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa 2009 Nowohucki Festiwal "Nowy Top Sztuk", NCK Kraków 2010 " Ulica Smoleńsk 22/8 " 2010 " Mambo Spiniza " galeria Zderzak Krakow 2010 " Sztuka Matek " galeria Apteka Sztuki Warszawa
Wystawy indywidualne: 2001 Malarstwo, Dom krakowski, Norymberga 2003 "Po drodze", galeria Sito, Kraków 2003 Malarstwo, galeria Schody, Warszawa 2005 "Obrazy malowane w południe", galeria 2 Światy w Krakowie 2006 Malarstwo, galeria "Krypta u Pijarów", Kraków 2009 Ikonstas Miasto, galeria Zderzak, Kraków 2010 Wernisaż u Pana Sąsiada , Kraków ul Królowej Jadwigi 63 2010 2010 "Mambo Spinoza" galeria Zderzak , Krakow
Józef Murzyn Urodzony w 1960 roku w Wiśniowej, województwo Małopolskie. Absolwent PLSP w Nowym Wiśniczu. Studia Artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1982 – 1987. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. Od 1986 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie. Obecnie Prof. ASP, Dziekan Wydziału Rzeźby. Uprawia rzeźbę i malarstwo. Aktywny uczestnik życia artystycznego regionu i kraju. Legitymuje się udziałem w kilkudziesięciu prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem dwudziestu wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii.
Wybrane prezentacje zbiorowe: 1987 - Ogólnopolska prezentacja "DYPLOM 87" – Warszawa, - ATELIEREINBLICKE – Norymberga, 1988 - RZEŹBA ROKU 1987 - BWA Kraków - Nagroda Rektora ASP , - RZEŹBA MŁODYCH - Galeria ZAR Kraków, 1989 - SALON ZIMOWY RZEŹBY – Warszawa, - RZEŹBA POLSKA W X - LECIU 1979-1989 – Warszawa, - RZEŹBA I GRAFIKA KRAKOWSKA - Ronneby – Szwecja, 1990 - RZEŹBA ROKU 1989 - BWA Kraków, 1991 - ŚLADY, Rzeźba lat 80-tych, Galeria ZAR Kraków, 1992 - GÓLNOPOLSKIE BIENNALE RZEŹBY "IDEA-MATERIA-PRZESTRZEŃ", Kraków-Bytom, - II nagroda regulaminowa, Z PRZESTRZENI W PRZESTRZEŃ - Kraków – Norymberga, - WYSTAWA RZEŹBY – Kijów, 1993 - Z PRZESTRZENI W PRZESTRZEŃ - Wystawa rzeźby - Instytut Goethego Kraków - Galeria ZAR Warszawa, 1994 - WYSTAWA RZEŹBY- Węgry, 1995 - WYSTAWA PRAC PEDAGOGÓW ASP KRAKÓW W 175 LECIE ASP – Szwecja 1996, 1998 - Wystawa objazdowa: Huzum, Norymberga, Berlin, 1999 - "180 LAT TRADYCJI" - Florencja, - WYSTAWA PRAC PEDAGOGÓW ASP Kraków, 2000 - WYSTAWA RZEŹBY – Karlskrone, Szwecja, - "TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ" - Essen Niemcy, 2002 - PORTRET ZIEMI - Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpii, Chicago USA, 2004 - Wystawa prac profesorów ASP Kraków – Konsulat Generalny Niemiec, Kraków. - ARTYŚCI WYDZIAŁU RZEŹBY ASP w KRAKOWIE Tarnobrzeg, Ożarów, Kopalnia Soli Wieliczka, - ODNAJDYWANIE PIĘKNA – Pałac sztuki TPSP w Krakowie, - BWA Białystok. 2010 - 2011 ” Idea-materia-przestrzeń” Rzeźba, grafika, malarstwo, obiekty Sosnowiec, Nowy Sącz, Dębica, Wałbrzych - Zamek Książ, Zamek Nowy Wiśnicz. Wybrane wystawy indywidualne: 1991 - RZEŹBA I MALARSTWO - Galeria ZAR Kraków, 1993 - RZEŹBA - Pałac Tarnowskich, Kraków, 1996 - RZEŹBA I MALARSTWO - Muzeum Historyczne Kraków 1998 - RZEŹBA - Galeria WIELOPOLE 1 Kraków, - RZEZBA - Galeria Pro Arte – Oświęcim, 2003 - WYSTAWA RZEŹBY - "OBIEKTY" - Centrum Sztuki Solvay – Kraków, - RZEŹBA - BWA Krynica, - RZEŹBA- BWA Olkusz, - RZEŹBA - BWA Miechów, 2005 - RZEŹBA I MALARSTWO - Zamek Książ - BWA Wałbrzych, RZEŹBA I MALARSTWO – Dzierżoniów, 2006 - RZEŹBA i MALARSTWO -Galeria Labirynt Kraków, 2007 - RZEŹBA Galeria Sztuki Współczesnej Myślenice, 2008 - RZEŹBA – Galeria KRYPTA U PIJARÓW – Kraków, - RZEŹBA Galeria ZSP Rzeszów. 2010 - RZEŹBA Galeria centrum, NCK Kraków.
Waldemar Rudyk Urodzony w 1960r. w Szczekocinach. Studia: Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985r w pracowni Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych. Jest autorem siedemnastu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i akcjach plastycznych w kraju i za granicą.
Nagrody i wyróżnienia: 1991 – wystawa rysunku satyrycznego - Galeria Domu Kultury w Gostyniu 1998 – XIV Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów. 2000 – „Letni Salon Sztuki”, wystawa twórczości artystów Podbeskidzia w Bielsku-Białej. 2001 – I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – „Trójmiasto 2001”. 2004 – III Międzynarodowe Biennale Miniatury, „Częstochowa 2004”. – Prezentacja Środowiska Plastycznego Regionu Bielskiego, – Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, „Dobry Duch MDSM” 2007 – VII Biennale Małych Form Malarskich, galeria Wozownia w Toruniu. 2010 – Nagroda Starosty Oświęcimskiego za osiągnięcia artystyczne. – IX Salon Wielkopolski 2010, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie.
Grzegorz Sitek Absolwent PLSP w Nowym WiŚniczu, dyplom w 1978 pod kierunkiem Eugeniusza Molskiego. Dyplom Akademii Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (wcześniej PWSSP) uzyskał w 1983 r. Pracował jako starszy asystent na Wydziale Ceramiki i Szkła, pracownia prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Uczestnik licznych wystaw i konkursów, m.in.: 1985 - Kunstler,Drezno 1986 - Ceramika Wrocławska, Drezno, 1986 - Porcelana inaczej Wałbrzych, Wrocław, 1986 - Wystawa Młodych, Monachium 1986 - Międzynarodowy Konkurs Ceramiki, Faenza, Włochy 1986 - Biennale Ceramiki Polskiej, Wałbrzych, Książ 1985, 1987, 1989 - Night Nur Wir, Berlin 1994, 1998 - National Ceramics Biennale, Johannesburg, RPA 2002 - Wystawa 200 lat ASP Wrocław-Galeria Zachęta, Warszawa, Wrocławski Ogród Ceramiki 2005 - Ceramika inaczej- OCK Oświęcim 2005 - Prezentacja artystów Ziemi Oświęcimskiej, Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków 2005/06 - Dom Kultury w Kętach 2008 -"Rozmowy” Wystawa ceramiki, Galeria Epicentrum, MOKSiR Chełmek
Łukasz Trzciński
Urodzony w 1981 r. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 2007r. w zakresie: scenografia w pracowni Prof. Andrzeja Kreutz-Majewskiego. W 2009r. dyplom w specjalności: malarstwo sztalugowe w Pracowni Prof. Jacka Waltosia. Uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. Polska Ekspozycja Studencka Praskie Quadriennale ’07 ,,The Birds”, Scenofest oraz ,,Według Wyspiańskiego”- Prof. Kreutz Majewski i jego studenci w Małych Salach Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w W-wie. Debiut teatralny: ,,Lisistrata”, Chalkanor Theatre Group, Dali/Nikosia(Cypr), 2010. Cykl rzeźb pt. ,,Czterdziestu Czterech” zdobył I nagrodę w międzywydziałowym konkursie ,,Wyspiański poeta-malarz” przyznaną przez Rektora ASP w Krakowie. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Katedrze Scenografii w krakowskiej ASP. cykl rzeźb pt.: Czterdziestu Czterech, drewno lipowe, 400cm x 300cm x120cm, 2007/2008
Zbigniew Wąsiel
Stanisław Wojtas Urodzony w 1955 r. mieszka w Trzebini. Obecnie na emeryturze. Zajmuje się rzeźbą w drewnie oraz w glinie. Zafascynowany pięknem kobiecego ciała, ruchem, nieskończoną ilością wzorów i kolorów w przyrodzie, maluje własne kompozycje, pejzaże oraz martwą naturę. Obrazy w znacznej mierze wykonywane są techniką akrylową, artysta nie stroni jednak od pasteli, rysunku, akwareli. Członek kilku grup zrzeszających twórców: GT „PEGAZ”w Trzebini, „IN GREMIO” w Chrzanowie oraz RSTK w Oświęcimiu. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wciąż szuka nowych inspiracji oraz doskonali technikę biorąc udział w plenerach rzeźbiarskich i malarskich.
Już wkrótce zostaną zamieszczone kolejne dzieła oraz biografie Artystów. Serdecznie zapraszamy!
|
 |